Giroceanul Ionel Pascotă se îndreaptă spre un nou titlu de campion

Duminică, pe circuitul Motor Park Romania, a avut loc etapa a 4-a din Campionatul Național de Motociclism Viteză.

Echipa Pascotă Racing a fost prezentă la competiție cu sportivii: Ionel Pascotă, Adrian Andronache și Aron Romocea. În urma calificărilor din ziua de sâmbătă, Pascotă a stabilit un nou record pe tur la clasa 600 cmc Supersport, subclasându-și propriul record din urmă cu două luni. După startul cursei care a avut 12 ture, Ionel Pascotă, plecat din pole position, s-a instalat la conducere, poziție pe care și-a menținut-o până la finalul cursei. Pe locul doi a sosit sportivul Emil Drăghici de la Amkart Racing București, iar locul 3 a fost ocupat de Dan Mainescu de la Adrenaline București. Aron Romocea a obținut locul 6 la Clasa Supersport în timp ce un alt sportiv al clubului, Adrian Andronache a sosit pe poziția a 3-a la clasa 1000 debutanți.

"A fost o cursă bună din toate punctele de vedere, sunt foarte mulțumit că pot dezvolta motocicleta în continuare pentru finala Campionatului European de Est care se va desfășura la începutul lunii octombrie", a declarat Ionel Pascotă.

Etapa numarul 5 din Campionatul Național va avea loc peste două săptămâni pe circuitul Motor Park România.